18.10. - Dan kravate

Izmjenična struja, penkala, padobran, MP3 player i SMS-parking samo su neki od hrvatskih izuma prepoznatih u svijetu. Sasvim neplanirano jedan od takvih izuma je i kravata čiji početak seže iz 17. stoljeća kada su hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.) bili prepoznatljivi po rupcu svezanom oko vrata.

Plemićima se svidio ovaj novi odjevni detalj koji se raširio Europom, a kasnije i u svijetu. Danas je kravata simbol kulture, otmjenosti i elegancije, a dobila je i svoj dan - 18.10.

Ponosni na ovaj hrvatski izum, učenici su ga obilježili tako što su u školu došli s kravatama oko vrata, učili vezati kravate, dizajnirali kravate i izrađivali plakat.

Svi učenici škole ispunjavali su anketu o poznavanju povijesti kravate te o interesu za nošenje kravate svakodnevno u školi.

Sudjelovalo je ukupno 95 učenika, od čega 58% djevojčica i 42% dječaka.

- Da je kravata u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su prije 450 godina bili prepoznatljivi hrvatski vojnici, točno je odgovorilo 66% anketiranih;

- Narod koji je postao jako zainteresiran za taj "modni" detalj su Francuzi. Točno je odgovorilo 33% anketiranih.

- Plemići su ubrzo usvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio "na hrvatski način", što su popularno zvali "a la Croate". Točno je odgovorilo 84% anketiranih.

- Da se kravata proširila Europom kao znak kulture i otmjenosti, točno je odgovorilo 93% anketiranih.

- Jedan od najpopularnijih načina vezanja kravate koji je dobio naziv prema vojvodi koji je ujedno bio i kralj Engleske zove se windsor čvor. Na to pitanje točno je odgovorilo 34% anketiranih.

- Da je 18. listopada 2003. svezana najveća kravata na svijetu oko Arene u Puli, znalo je 51% anketiranih.

- Da je ta kravata bila crvene boje znalo je 86% anketiranih.

Ukupan postotak točnih odgovora iznosi 64%.

Iznenađuje podatak da bi tek 19% ispitanih željelo svakodnevno nositi kravatu.

Bilo nam ugodno ili ne imati svezanu kravatu oko vrata, svakako nam ostaje na ponos što kravata potječe upravo iz Hrvatske.

objavio: IJAN SOMI   datum: 23. 10. 2019.