Pristup informacijama

Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija

Imenovana službenica za informiranje u Osnovnoj školi Stjepana Bencekovića je Sanja Škrlac, tajnica škole.

Pravo na informacije ostvaruje se podnošenjem zahtjeva za pristup informacijama.

Zahtjev za pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija možete podnijeti:

- pisanim putem, uz naznaku „ Zahtjev za pristup informacijama“ na adresu

Osnovna škola Stjepana Bencekovića, Horvaćanski trg 1,10436 Rakov Potok

- elektroničkom poštom s naslovom elektroničke pošte Zahtjev za pravo na pristup informacijama na adresu:ured@os-sbencekovica-horvati.skole.hr

- telefaksom, uz naznaku „Zahtjev za pravo na pristup informacijama“, na broj 016553-133

- osobnim donošenjem zahtjeva u tajništvo  Škole radnim danom od 7,00 do 15,00 sati

Za podnošenje zahtjeva potrebno je ispuniti Obrazac zahtjeva za pristup informacijama.

Zahtjev  za pristup informacijama, da bi bio valjan obvezno mora sadržavati :

• naziv i sjedište tijela javne vlasti  kojem se zahtjev podnosi
  • traženu informaciju (podatke koji su važni za prepoznavanje tražene informacije
  • ime, prezime i adresu fizičke osobe koja podnosi zahtjev
  • tvrtku i njezino sjedište, odnosno naziv pravne osobe koja podnosi zahtjev.

Podnositelj zahtjeva nije obvezan navesti razloge zbog kojih traži pristup informaciji.

Podnositelj zahtjeva može u zahtjevu za pristup informaciji naznačiti prikladan način dobivanja informacije, ako ne naznači , informacija će se dostaviti na način na koji je podnesen zahtjev.

Škola ima pravo tražiti od podnositelja zahtjeva naknadu stvarnih materijalnih troškova koji nastanu pružanjem informacija, kao i naknadu troškova dostave traženih informacija sukladno članku 19. Zakonom o pravu na pristup informacijama (u daljnjem tekstu : Zakon).

Ako podnositelj zahtjeva smatra da informacija pružena na temelju zahtjeva nije točna ili potpuna, može zahtijevati njezin ispravak, odnosno dopunu u roku 15 dana od dana dobivanja informacije. Zahtjev za dopunu ili ispravak ili ispravak informacije podnosi se na isti način kao i zahtjev za pristup informacijama, a potrebno je ispuniti Obrazac zahtjeva za dopunu ili ispravak informacije.

Svaka fizička i pravna osoba ima pravo na ponovnu uporabu informacija, u komercijalnu ili nekomercijalnu svrhu različitu od izvorne svrhe za koju su informacije nastale , u skladu s odredbama Zakona. Zahtjev za ponovnu uporabu informacija podnosi se na isti način kao i zahtjev za pristup informacijama, a potrebno je ispuniti Obrazac zahtjeva za ponovnu uporabu informacija.